Особливості проведення відкритих тендерів

Відкритий тендер – це такий вид онлайн-торгів, брати участь в якому можуть будь-які компанії. Це основний вид закупівельної процедури, що забезпечує максимальну конкурентність та, відповідно, найбільш економічно вигідні умови пропозицій для покупця.

В такому форматі сьогодні в Україні проводиться купівля-продаж деревини. Більше інформації за посиланням: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/prodam-pilovnik-sosni-na-elektronnomu-auktsioni-prozorroprodazhi/.

Процедура відкритого тендеру

Механіка проведення загальнодоступних закупівель складається з шести кроків:

  1. Оголошення, в рамках якого покупець публікує вимоги до товарів, послуг або робіт.
  2. Подача пропозицій, в рамках якої потенційні продавці відгукуються на тендер, залишаючи свої заявки.
  3. Кваліфікація – розгляд покупцем тендерних заявок на предмет відповідності вимогам, відсів невідповідних учасників.
  4. Аукціон – електронне змагання учасників торгів, в рамках якого формується найбільш вигідна пропозиція.
  5. Вибір переможця – учасника, який запропонував найменшу ціну.
  6. Укладення договору між продавцем та покупцем.

Важливо врахувати, що при проходженні хоча б двома учасниками кваліфікації, система автоматично призначає дату та час проведення торгів не раніше ніж через п’ять днів після завершення оцінки. Переможець аукціону повинен надати документи також протягом п’яти днів з моменту повідомлення про намір співпрацювати. А сам договір між сторонами підписується не раніше, ніж через десять і не пізніше ніж через двадцять днів з моменту повідомлення про намір співпрацювати.

Два види відкритих торгів

Говорячи про цей вид публічних закупівель, варто відзначити, що українське законодавство передбачає два різновиди відкритого тендеру :

  1. звичайні торги при сумі до 133 тис. євро при закупівлі товарів і послуг та 5,15 млн євро при закупівлі робіт;
  2. європейські відкриті торги при сумах вище зазначеного порога.

Процедура електронного тендера є стандартною для «європейського» виду торгів. В «українській» версії третій та четвертий крок міняються місцями. Таким чином, в аукціоні беруть участь всі зацікавлені підрядники, що забезпечує зниження підсумкової ціни пропозицій. Замовник, в свою чергу, веде відбір по черзі та повинен вибрати першого, який відповідає умовам тендеру замовника без порівняння його з іншими.